top of page
Фото автораantonjuk

Урок з природознавства 5-В клас 16.12.2020

Тема. Міжзоряний простір. Зоряні системи — галактики.Всесвіт і його складові.


Галактики — це великі зоряні системи. Зорі в галактиках пов’язані між собою силами гравітації. Існують галактики, які включають трильйони зірок. Наша Галактика — Чумацький Шлях — також досить велика: у ній понад 200 млрд зірок. Чумацький Шлях являє собою велетенську спіраль діаметром 100 000 світлових років.

У центрі Чумацького Шляху розміщений згусток, ядро галактики, де сконцентровані старі червоні зорі. Від ядра відходять чотири гігантські рукави. Галактика складається з молодих блакитних зір, а також із області газу та пилу — матеріалу для формування нових зір. Уся спіраль обертається зі швидкістю приблизно 250 км/с. Галактики бувають великі та невеликі, які містять зір у мільйон разів менше. Галактики крім зір містять у собі міжзоряний газ, пил, а також такі космічні об’єкти, як білі карлики, нейтронні зорі, чорні діри.


ЧОРНА ДІРА


Найменші з карликових галактик «важать» усього лише в 100 000 разів більше за Сонце. Таким чином, інтервал мас у галактик значно ширший, ніж у зір: «найважчі» і «найлегші» зорі різняться за масою менш ніж у 1000 разів. Зовнішній вигляд і структура зоряних систем також досить різні, і відповідно до цього галактики поділяються на морфологічні типи. ЦІКАВО:

Найближчими до нас і найяскравішими на небі галактиками є Магелланові Хмари. Вони виглядають як дві туманні хмарки. На жаль, у Північній півкулі їх не видно. Їх було відкрито під час експедиції Магеллана в XVI столітті. Моряки спостерігали дві великі зоряні хмари, у Південній півкулі неба, назвали Великою і Малою Магеллановими Хмарами.

Ці галактики через їхній безформений вигляд відносять до типу неправильних. Це супутник нашої Галактики. Відстань до них дорівнює близько 150 000 світлових років. Їхній зоряний склад такий самий, як і в гілках спіральних галактик, а ядра немає. Еліптичні галактики становлять 25 % від загального числа галактик високої світності.


Спіральні галактики за зовнішнім виглядом нагадують сочевицю чи двоопуклу лінзу. На галактичному диску помітний спіральний візерунок із двох або більше (до десяти) закручених в один бік гілок, або рукавів, що виходять із центру галактики.


До спіральних належать галактики: Чумацький Шлях, галактика в сузір’ї Андромеди, відстань до неї — 2 млн світлових років. Цю галактику вчені спостерігають під кутом, тому вона здається витягнутою. Кожна з галактик утворена з водно-гелевого середовища внаслідок його розпаду на окремі хмари. Потім ці хмари стискалися під дією тяжіння — так були сформовані всі види галактик.



«Це цікаво…»

Гала́ктика (дав.-гр. Γαλαξίας — молочний) — гравітаційно пов'язана система з зірок, міжзоряного газу, пилу і темної матерії. Всі складові частини галактик рухаються навколо спільного центру мас.

Чума́цький Шлях (грец. Γαλαξίας, лат. Via Lactea, англ. Milky Way, рос. Млечный Путь) — питома українська назва галактики, у якій розташувалася наша Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

Першу модель Галактики створив В. Гершель: через середину провів площину, згодом названу галактичною. У цій моделі Галактика мала вигляд диска діаметром 5800 і товщиною 1100 св.р. (применшив розміри в 17 разів).

Справжнє відкриття Галактики як фізичного об'єкта відбулося 1924 p., коли Е. Габбл довів, що вона - лише один із багатьох подібних до неї зоряних світів. Збагачення уявлень про Галактику розпочалося з 60-х років XX ст. після створення потужних наземних і космічних телескопів.

Дуже важко визначити вік, коли сформувався Чумацький Шлях, але наразі вік найдавніших зірок у цій галактиці оцінюється у 13,6 мільярдів років, що приблизно дорівнює віку Всесвіту.

Основний диск Чумацького Шляху складає близько 80 000 — 100 000 світлових років у діаметрі та близько 250 000 — 300 000 у периметрі. Поза межами ядра галактики товщина Чумацького Шляху складає приблизно 1 000 світлових років


Домашнє завдання:

- Опрацювати параграф 19, запитання 1-4 (усно), 5 письмово.

Підготувати презентацію «Наш дім – Сонячна система».

Виконану пезентацію скинути на електронну адресу sergioparallel@gmail.com

Хто ще не виконав кросворду, можна пройти тут



153 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page